Een belofte aan Anne van der Meiden
Finkers was als lid van de begeleidingscommissie al betrokken bij de oorspronkelijke vertaling. Hij gaf Van der Meiden destijds zijn woord dat hij goed voor diens Twentse Bijbel zou zorgen. Van der Meiden overleed in 2021. Met deze herziening komt Finkers zijn persoonlijke belofte na en krijgt het levenswerk van Van der Meiden een vervolg voor een nieuwe generatie.
‘Mijn liefde voor het Twents,’ antwoordt Finkers op de vraag wat hem voor deze omvangrijke klus motiveerde. ‘Elke belangrijke taal heeft een vertaling van de Bijbel en één Le petit prince. Die laatste had ik al vertaald, dus daar moest deze Bijbel bij komen. Anne is er heel blij mee, dat weet ik zeker.’
Finkers liep de volledige Bijbel nauwkeurig door. Hij paste de spelling aan, voerde verbeteringen door en koos op sommige plaatsen woorden die beter bij het Twents aansluiten. De vertaling van Van der Meiden bleef daarbij steeds het uitgangspunt.
Dat betekende soms eindeloos zoeken naar de juiste spelling en formulering. ‘Een paar keer had ik deze monsterklus bijna opgegeven,’ vertelt Finkers. ‘En AI helpt niet, die kan geen Twents. Dat was me al snel duidelijk.’
Vijf jaar werken aan de tekst betekende voor Finkers ook dat hij voor het eerst de hele Bijbel las. Niet alles wat hij tegenkwam vond hij even gemakkelijk, maar sommige teksten gingen juist voor hem leven. Zo noemt hij het loflied op de liefde in 1 Korintiërs 13, de lievelingstekst van Van der Meiden. Ook Psalm 131 raakte hem: ‘Dat spreekt mij enorm aan,’ aldus Herman Finkers.
‘Het mooiste is als mensen de Bijbel kunnen lezen in een taal die hun na aan het hart ligt,’ zegt NBG-directeur Rieuwerd Buitenwerf. ‘Voor veel Twentenaren is dat het Twents. Daarom vinden we het bijzonder dat deze Bijbel er opnieuw is, in de taal van de streek. Zo kan de Bijbel dichtbij komen, ook voor een nieuwe generatie.’
De Biebel in de Tweantse sproake verschijnt op 30 oktober. RTV Oost zendt de presentatie op maandag 2 november, op Allerzielen, uit.