‘Dank U wel, Heer…’
‘Laatst vertelde een jeugdleider me iets moois. Een tiener had aan het eind van een Bijbel Next-avond gebeden: “Dank u Heer, dat het elke keer als ik kom gaat over iets dat in mijn leven speelt.” Dat is precies waar we met Bijbel Next op hopen.’
Anne-Mareike Schol-Wetter is als hoofd Bijbelgebruik bij het NBG intensief betrokken bij de ontwikkeling van Bijbel Next. Regelmatig hoort ze van voorgangers en tienerleiders over de impact van het programma. Zo schreef een predikant:
“Dankzij Bijbel Next lukt het om juist dát te doen wat volgens de leiding het moeilijkst is: met tieners in gesprek gaan aan de hand van de Bijbel.”
Een andere jeugdleider vertelde:
“Doordat er genoeg doe-elementen in zitten blijven onze tieners ook geboeid.”
Bijbel Next begon met een vraag vanuit de kerk
Bijbel Next is de gratis tienermethode die door het NBG is ontwikkeld voor jongeren van 12 tot 16 jaar. Dat begon een paar jaar geleden met een vraag vanuit de kerk.
Anne-Mareike: ‘Veel gemeenten gebruikten al jarenlang met plezier Bijbel Basics voor kinderen. Maar wat doe je met die groep die geen kind meer is en ook nog geen volwassene? Met de jonge tieners die volop bezig zijn met vragen over identiteit, vriendschap, geloof en de toekomst?
“De Jongerenbijbel is nog te ingewikkeld voor deze groep,” zeiden jeugdleiders tegen ons. “Kunnen jullie materiaal maken waarmee we echt met tieners in de Bijbel kunnen duiken?”
En dat hebben we gedaan.’
Twintig nieuwe programma’s Bijbel Next
Na een succesvolle pilot staan er nu zo’n 40 Bijbel Next programma’s online op bijbelnext.nl. In de komende maanden komen hier nog ongeveer 20 nieuwe programma’s bij.
Anne-Mareike: ‘Ons doel is om eind 2026 zestig programma’s beschikbaar te hebben. Als een jeugdgroep eens per twee weken samenkomt, kunnen ze daar drie jaar mee aan de slag. Ieder programma kan op zichzelf staan, maar we bieden ook een aantal themalijnen aan, bijvoorbeeld het Grote verhaal van de Bijbel, en Geestelijke gezondheid.’
Jonge tieners laten raken door de Bijbel
Bijbel Next helpt tieners om zelfstandig de Bijbel te lezen en de inhoud te koppelen aan actuele thema’s uit hun eigen leefwereld: Stress. Angst om te falen. Of vragen over vriendschap, mentale gezondheid, liefde of toekomstplannen. Juist daar helpt Bijbel Next tieners om ontdekken wat de Bijbel te zeggen heeft.

Anne-Mareike: ‘Soms hoor je dat jongeren alleen maar iets leuks willen doen. Dat alles snel, luchtig en entertainend moet zijn. Mijn ervaring is anders: jongeren hebben juist behoefte aan inhoud, aan gesprekken die ergens over gaan. Bible Next heeft het allebei: actieve en creatieve werkvormen, en dieper de Bijbel in.’
‘Je helpt de tieners iets te ervaren rond een Bijbeltekst, op zo’n manier dat het hun eigen leven raakt. Juist daar gebeuren de mooiste dingen.’
Ga ook (gratis) aan de slag met Bijbel Next
Vele tienerwerkers en voorgangers zijn al enthousiast over Bijbel Next. Ben jij zelf (tiener)leider in de kerk, of ken je zo iemand? Dan is Bijbel Next misschien iets voor jou.
- Maak een account aan en download de gratis programma’s. Zo kun je goed voorbereid aan het nieuwe seizoen beginnen!
- Tip: deel dit artikel met de tienerleiding in jouw kerk of gemeente.
- Meer weten over de jongerentheologie achter Bijbel Next? Kijk dan het webinar terug.